Dla Mieszkańców
- Rada Gminy Borzytuchom
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
- Stawki opłat lokalnych
- Stawki podatków lokalnych
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura i rozrywka
- Organizacje pozarządowe
- O gminie
- Poradnik interesanta
- Zebrania wiejskie
- Konkursy
- Portal Podatkowy - gmina24.pl
- Sprzedaż nieruchomości
- Harmonogram wywozu odpadów
- Utrudnienia w ruchu drogowym
- Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w Urzędzie Gminy w Borzytuchomiu
- Czujnik powietrza
- Rozlicz PIT w gminie Borzytuchom
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Komunikat w sprawie wyznaczenia Koordynatora do spraw dostępności w gminie Borzytuchom
GBiOK Borzytuchom
GKRPA w Borzytuchomiu
Informacje praktyczne
Projekty unijne
Szybki kontakt
UCK walczy z chorobami płuc. Zgłoś się do programu
Rafał Zblewski | 15 stycznia 2021

Wczesne wykrycie nowotworu płuc możliwe jest dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) o dawce promieniowania stanowiącej około 10-30% dawki standardowego badania tomograficznego klatki piersiowej. Ta bezpieczna dla pacjenta metoda daje obraz stanu płuc i pozwala zauważyć nieprawidłowości już w początkowym stadium ich występowania.
- Nałogowi palacze tytoniu w ramach projektu będą co roku zapraszani na badanie NDTK. W makroregionie północnym z programu skorzysta 2050 osób znajdujących się w grupie ryzyka. Dzięki tym działaniom możliwe będzie wykrycie nowotworu na wczesnym etapie i zastosowanie skutecznej terapii. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że nowotwór ten zwykle jest wykrywany zbyt późno i w związku z tym rokowania najczęściej nie są korzystne - mówi prof. Witold Rzyman, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UCK.
- Oprócz działań diagnostycznych i terapeutycznych program niesie ze sobą też wartość edukacyjną z zakresu profilaktyki raka płuca oraz poradnictwa antynikotynowego. Chcemy walczyć z rakiem płuca na każdym możliwym poziomie. Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca daje nam do tego efektywne narzędzia - podkreśla prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed.
Program zaplanowany jest na lata 2020-2023 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W makroregionie północnym obejmuje województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz kujawsko-pomorskie.
Aktualnie rekrutujemy uczestników z grupy ryzyka na badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej z makroregionu północnego (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie).
Kto może skorzystać z programu?
- osoby w wieku 55-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji jest nie dłuższy niż 15 lat,
- osoby w wieku 50-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji tytoniowej jest nie dłuższy niż 15 lat oraz wykazują jeden dodatkowy czynnik ryzyka:
- ekspozycję na radon,
- indywidualną historię zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego,
- występowanie raka płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
- choroby płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF)
Jak się zgłosić do programu?
Zgłosić się do programu można, dzwoniąc pod nr 58 349 36 86 lub wysyłając e-mail na adres zbadajswojepluca@uck.gda.pl lub jbidzinska@uck.gda.pl. Następnie koordynator skontaktuje się z Państwem w celu przeprowadzenia wstępnego wywiadu i umówienia pierwszej wizyty. Podczas tego spotkania zostanie ustalony termin badania NDTK. Dalsze postępowanie uzależnione jest od otrzymanego wyniku.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl